چسب ها انواع مختلفی دارند و هرکدام با فرمولاسیون منحصر به فردی تولید می شوند بنابراین نحوه پاک کردن آنها نیز متفاوت است. در این مقاله می خواهیم ببینیم چه چیزی چسب را پاک می کند؟

حلال های چسب

حلال های چسب های آهن، چوب، دوقلو، حرارتی و چسب های آکواریوم باهم فرق دارند ولی معمولا سرکه، استون، روغن مایع و حرارت مستقیم از جمله حلال های چسب به شمار می روند.

بر اساس تحقیق و تجربه به طور خلاصه می توانیم اینگونه دسته بندی کنیم که:

حلال چسب نواری, روغن مایع است و حلال چسب آکواریوم و چسب مایع، پنبه آغشته به سرکه است و برای چسب قطره ای نیز، سرکه و حرارت مستقیم مانند اتو می تواند حلال مناسبی باشد.

ترفندهایی برای از بین برد جای چسب

پاک کردن چسب با سرکه

این روش برای از بین بردن جای چسب روی انواع سطوح مناسب است. برای اینکار مقداری پنبه یا تکه ای از پارچه ای تمیز را به سرکه آغشته کنید و روی لکه چسب قرار دهید (در نظر بگیرید که اگر لکه چسب خیلی قوی است مدت زمان بیشتری پنبه را روی لکه نگه دارید)

توجه کنید که استفاده از سرکه امکان دارد به پارچه یا فرش آسیب بزند بنابراین ابتدا بر روی قسمت کوچکی از سطح آزمایش کنید و در صورت وارد نشدن آسیب، کل سطح را با استفاده از این روش پاکسازی کنید.

پاک کردن چسب با استون

استون همیشه حلال مناسبی برای از بین بردن لکه های چسب بر روی دست و سطوح پارچه ای بوده است.

برای اینکار همانند سرکه ابتدا بر روی سطح کوچکی تست کنید و پس از اطمینان از عدم تغییر رنگ و لکه شدن پارچه به ادامه پاک کردن بپردازید.

پاک کردن چسب با اتو بخار

برای پاک کردن لکه از روی لباس بیشتر از این روش استفاده می شود که برای اینکار شما باید یک پارچه تمیز را بر روی لکه چسب بگذارید و با استفاده از کشیدن اتو بخار داغ روی پارچه تمیز، لکه را از روی پارچه زیرین پاک کنید.

پاک کردن چسب با روغن مایع

از این روش بیشتر برای پاک کردن جای چسب نواری استفاده می شود. انگشت خود را با کمی روغن مایع آغشته کرده و بر روی جای چسب بگذارید و چسبندگی را پاک کنید.

پاک کردن جای چسب نواری از روی یخچال

برای اینکار از سس مایونز می توانید استفاده کنید به این صورت که سس مایونز را ۲ الی ۴ ساعت روی چسب بمالید و با سشوار آن را گرم کنید و سپس با دستمال پاک کنید.

پاک کردن چسب صنعتی از روی پارچه

چسب های صنعتی که معمولا با اسم چسب های ساختمانی در بازار مرسوم هستند، بسیار سخت از روی لباس و پارچه پاک می شوند و بهتر است حین استفاده از آنها از لباس مخصوص استفاده شود. و قبل از شروع کارهای ساختمانی کف زمین یا فرش پوشانده شود.

برای پاک کردن این دسته از چسب ها، قبل از هر کاری اجازه دهید تا چسب کاملا خشک شود. زیرا تلاش برای از بین برد چسب قبل از خشک شدن باعث پخش شدن آن و نفوذ در بافت لباس و پارچه می شود.

اگر مقداری زیادی چسب روی لباس شما ریخته شده، با کاردک پلاستیکی مقداری از آن را برداشته و لباس را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه داخل فریزر یا کاسه پر از تکه های یخ قرار دهید تا کاملا سرد شود. اینکار باعث سفت شدن چسب می شود و می توانید چسب را به راحتی بشکنید و بخراشید. در نهایت بقیه چسب را با حلال یا پاک کننده های چسب تمیز کنید. ()