زمان خشک شدن چسب رازی
زمان خشک شدن انواع چسب رازی چقدر است؟

اهمیت زمان خشک شدن چسب ها

زمان خشک شدن بعضی از مدل های چسب رازی مانند چسب ۱۲۳ در زمانی کمتر از ۱۰ ثانیه خشک و مستحکم می شوند. ولی خشک شدن بعضی دیگر از چسب ها مانند چسب های سیلیکون یا آکواریوم، ساعت ها زمان می برد تا کاملا خشک و سفت شوند.

دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا خرید دقیق تر و مناسب تر ی داشته باشید.

گاهی ممکن است به چسبی نیاز داشته باشید که در مدت کوتاهی مشکل پیش آمده را حل کند و با خرید اشتباهی چسبی که مدت زمان خشک شدن آن طولانی است علاوه بر حل نشدن مشکل، چسبی تهیه کرده اید که کاربردی ندارد.

زمان خشک شدن چسب رازی

همانطور که می دانید هر نوعی از چسب ها فرمولاسیون مخصوص به خود را دارد و برای چسباندن سطح خاصی تولید می شود. کاربرد چسب های رازی هم به همین صورت است. به طور مثال کاربرد چسب دوقلو و آهن متفاوت است.

در نظر داشته باشد که برای عملکرد بهتر چسب ها، سطح مورد نظر باید کاملا خشک، تمیز و عاری از گرد و غبار و چربی باشد.

زمان خشک شدن اولیه در چسب های قطره ای رازی معمولا ۳ الی ۱۰ ثانیه  است و  در ۱ الی ۲۴ ساعت به اوج قدرت خودش می رسد. در چسب های همه کاره رازی چسبندگی اولیه ۶۰ ثانیه زمان می برد و ۱۲ الی ۲۴ ساعت زمان به قدرت رسیدن این چسب است. البته این قدرت چسبندگی، به سطوح مورد استفاده نیز بستگی دارد.

زمان خشک شدن چسب دوقلو رازی

چسب دوقلو رازی از دو نوع متفاوت چسب ساخته شده است. که با ترکیب آنها (هر دو جز به میزان برابر و در مدت ۳۰ ثانیه مخلوط شود.) یک چسب قدرتمند برای چسباندن انواع سطوح خواهیم داشت. دوقلو که دوام زیاد در برابر حلال شیمیایی دارد و در مدت زمان ۵ دقیقه خشک می شود و در مدت زمان ۲۰ دقیقه ای به نهایت قدرت چسبندگی می رسد.

این نکته را مد نظر داشته باشید که چسب دوقلو در محیط گرم تر سریع تر خشک می شود و در محیطی با دمای پایین تر، مدت زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد.

زمان خشک شدن چسب آکواریوم رازی

چسب های سیلیکون رازی انواع مختلفی دارند که برای درزگیری و آبندی استفاده می شوند.  یکی از پرکاربرد ترین آن ها چسب آکواریوم سیلیکونی رازی است که از ۱۰۰ درصد سیلیکون خالص تولید شده و ویسکوزیته و ماندگاری بالایی دارد.

این چسب در درجه حرارت ۵ تا ۳۸ درجه سانتی گراد در مدت ۱ ساعت خشک می شود. و معمولا ظرف مدت ۲۴ ساعت به قدرت نهایی چسبندگی خود می رسد. (در مواردی خاص تا چند روز)

توجه داشته باشد که در زمان خشک شدن چسب آکواریوم رازی ، از دست زدن و جابه جایی وسیله ای که چسب روی آن استفاده شده است، خودداری کنید.